Torsdag 22. mai arrangerte vi Sikkerhetsdagen på Quality Hotel Grålum i Sarpsborg – og for en dag det ble! Med 30 deltakere, godt faglig innhold og engasjerte samtaler, ble arrangementet en stor suksess som overgikk våre forventninger.

Etisk hacking og ny innsikt

Et av dagens høydepunkt var foredraget fra Marius Jordet og Eddie Strandengen i Etisk Hacker AS. De tok oss med inn i hodet på en hacker og viste hvordan profesjonelle angripere tenker – og ikke minst, hvor lett det faktisk kan være å bli lurt. Foredraget var både skremmende og lærerikt, og det skapte stort engasjement blant deltakerne.

Blant temaene de løftet frem, var viktigheten av:

  • DMARC – et sikkerhetsverktøy som beskytter e-posten din mot forfalskninger og svindel.
  • Unike passord for hver tjeneste – en enkel, men effektiv barriere mot angrep.
  • Multifaktorautentisering (MFA) – et absolutt must for å sikre kontoer.
  • Ansatte som første forsvarslinje – bevissthet og trening er avgjørende.

Flere av deltakerne uttrykte at «dette var to timer meget godt investert i sikkerhet», og at foredraget «ga et sjeldent klart bilde av en skremmende virkelighet». En av de mest treffende kommentarene var: «Da vi kom tilbake på jobb, fikk vi mest lyst til å trekke ut nettverkskabelen.»

 

Hvordan Sodvin jobber med IT-sikkerhet

Etter en kort pause tok vi stafettpinnen videre. Vår Business Manager, Tor Erik Aagedal, ga deltakerne innsikt i hvordan Sodvin jobber systematisk med IT-sikkerhet – og hvordan vi knytter sikkerhetsarbeidet opp mot reelle trusler, slik de ble beskrevet i foredraget fra Etisk Hacker.

Teamleder for skytjenester, Jonas Aarvik, fulgte opp med en presentasjon av hvordan vi beskytter Microsoft 365 for våre kunder – fra overvåking og sikkerhetsanalyser til tiltak mot svake punkter. Han understreket hvor viktig det er å bygge en sikkerhetskultur i virksomheten, og anbefalte bruk av kontinuerlige digitale sikkerhetskurs.

Vi presenterte også vår omfattende On-Guard-portefølje, som inneholder tjenester innen backup, e-postkontroll, antivirus, sikkerhetstrening, DMARC og overvåkning – alt utviklet spesielt for små og mellomstore bedrifter i Norge. I tillegg viste vi frem vårt sikkerhetssenter, som kontinuerlig overvåker kundenes IT-miljø og reagerer på trusler i sanntid.

 

NIS2 og veien mot IT-compliance

Avslutningsvis snakket Tor Erik Aagedal om det nye NIS2-direktivet og hva det innebærer for norske virksomheter. Han forklarte hvordan Sodvin bistår med både teknisk og organisatorisk dokumentasjon, og hvordan vi kan hjelpe kunder med å tilpasse seg kravene til IT-compliance.

 

Positive tilbakemeldinger fra deltakerne

Tilbakemeldingene fra deltakerne har vært svært positive. Mange ga uttrykk for at dagen styrket inntrykket av at Sodvin tar trusselbildet på alvor, og at vi har høy kompetanse på IT-sikkerhet. Det motiverer oss til å fortsette å dele kunnskap og bidra til at norske virksomheter står sterkere rustet mot digitale trusler.

 

Vil du vite mer?

Ønsker du en gjennomgang av din bedrifts IT-sikkerhet? Eller vil du lære mer om våre On-Guard-tjenester, sikkerhetssenter eller hvordan du kan forberede deg på NIS2?